projekt operalab

zakres: projekt i wizualizacje
projekt: be3design, R.Oleksik
2013

- II nagroda w konkursie na projekt pawilonu wystawienniczego przy Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie.. zrealizowany wspólnie z Rafałem Oleksikiem
- wizualizacja wyróżniona na portalu ronenbekerman.com

\

 

Idea i kontekst
Kurtyna - element nierozłącznie związany z teatrem, jej otwarcie i zamknięcie symbolizuje ruch i zmiany w przedstawieniu teatralnym: jego początek, zmieniające się akty i scenografie oraz koniec. Jej ruch wywołuje w widzu emocje. To podczas otwierania się kurtyny wyłaniają się pierwsze obrazy i dźwięki związane z wystawianą sztuką. W projektowanej koncepcji pawilonu istotne było wywołanie w widzu takich emocji które zachęciły by go do wejścia do wnętrza obiektu pozwalając jednocześnie na to aby to on sam stał się elementem „widowiska” tj. wystawy, projekcji, koncertu czy też dyskusji. Pawilon jest jedynie zewnętrzną półprzezroczystą powłoką, która poprzez swoją transparentność informuje nas o tym że „coś” się dzieje w jego wnętrzu natomiast dla osób przebywających w środku jest tylko tłem dla odbywających się w nim wydarzeń. Głównym elementem tworzącym wnętrze jest światło. Tak jak w teatrze w którym występuje ruch tak w projektowanym obiekcie ażurowa ściana sprawia że w ciągu dnia mamy we wnętrzu ciągłą grę światła i cienia. Pawilon w każdej minucie wraz z drogą słońca zmienia się.

Mobilność została tutaj potraktowana nie tylko dosłownie poprzez zmiany w aranżacji ale i metaforycznie jako ciągły ruch jego nienamacalnej przestrzeni.

 

 

 

 

Pawilon został zaprojektowany tak aby umożliwić swobodny rodzaj różnych aktywności. Jest to otwarta przestrzeń ograniczona ażurową elewacją stanowiącą jednocześnie konstrukcję podpierającą zadaszenie.